A+ A+ A+

Technikum nr 9      Branżowa Szkoła I stopnia nr 7
Godło Polska

Wizyty książąt Sanguszków

W dniu 28 sierpnia 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych gościliśmy potomka właścicieli pałacu - Pawła Sanguszko wraz z jego matką, Klaudią. Towarzyszyli im Magdalena i Marcin Krasiccy oraz Wiktor Kusznirenko. Goście zwiedzili pałac a następnie uczestniczyli w spotkaniu z dyrekcją ZSE-O; dyrektorem Jerzym Sokołą oraz wicedyrektor Alicją Czerwińską - Franek.

Tekst: mgr Renata Kossowska

12 czerwca 2008 roku budynek naszej szkoły stał się miejscem wizyty nadzwyczajnych gości: Księżnej Klaudii Sanguszko oraz jej syna Pawła Sanguszki.

Arystokraci mieszkający na stałe w Brazylii chętnie raz na jakiś czas odwiedzają Polskę, a przede wszystkim pałac, w którym żyli ich przodkowie.

Goście nie ukrywali podziwu dla szczególnie zadbanego wnętrza szkoły oraz otoczenia. Jednak najmilszym momentem wizyty było niewątpliwie spotkanie Księżnej Klaudii i Księcia Pawła z nauczycielami oraz uczniami ZSE-O. W wypełnionej po brzegi auli można było usłyszeć, tłumaczoną z języka francuskiego, krótką historię Rodu Sanguszków.

Niezwykła atmosfera spotkania z żywą historią jeszcze długo była wyczuwalna w pałacu...

Warto wspomnieć, że Książę Paweł Sanguszko jest jedynym żyjącym męskim potomkiem Książąt Sanguszków. Posiada tytuł Pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa. Podczas tegorocznej wizyty odebrał z rąk prezydenta Ryszarda Ścigały nowy dowód osobisty.