GOŚĆ MIESIĄCA

GOŚĆ MIESIĄCA - Pani Urszula Augustyn


GALERIA ZDJĘĆ


GOŚĆ MIESIĄCA - Pan Janusz Postolko


GALERIA ZDJĘĆ


GOŚĆ MIESIĄCA - "Puellae Orantes"

19 grudnia 2013 r. w murach naszej szkoły gościliśmy tym razem nie jednego a piątkę osób: ks. Władysława Pachotę - założyciela i dyrygenta Dziewczęcego Chóru Katedralnego "Puellae Orantes", Aleksandrę Topor - sopranistkę oraz nauczycielkę śpiewu, i trzy przedstawicielki dziewczęcego chóru.
Chór Katedralny istnieje od roku 1985 przy Bazylice Katedralnej i zrzesza dziewczęta w wieku od 10-19 lat z Tarnowa i okolic. Uczestniczy w wielu konkursach regionalnych, ogólnopolskich, wreszcie - międzynarodowych (Międzynarodowy Konkurs Polifoniczny Guido d`Arezzo,Międzynarodowy Konkurs C.A. "Seghizzi" w Gorizzi). Warto wspomnieć również o szerokiej działalności koncertowej zespołu, który występował kilkakrotnie w Belgii, Holandii, Austrii, Niemczech, Francji, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych. Chór współpracuje ze znanymi polskimi kompozytorami, takimi jak np. Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow czy Paweł Sydor. A jego dwie najnowsze płyty: Magnificate et glorificate Dominum oraz Klasycy Wiedeńscy otrzymały nominacje do polskiej nagrody fonograficznej FRYDERYK za rok 2007 i 2010.
Nasi goście zaprezentowali prezentację multimedialną, dotyczącą powstania i działalności chóru "Puellae Orantes", następnie podzielili się z uczniami informacjami na temat swojej ścieżki życiowej i artystycznej.

GALERIA ZDJĘĆ


GOŚĆ MIESIĄCA - ALICJA SOKALSKA

14 listopada 2012 r. gościliśmy w naszej szkole panią Alicję Sokalską, emerytowaną nauczycielkę przedmiotów ogrodniczych i rolniczych w Technikum Ogrodniczym w latach 1954-1986, kombatantkę II Wojny Światowej.
Na początku spotkania wicedyrektor ZSE-O, pani mgr Alicja Czerwińska - Franek przedstawiła zgromadzonym biografię pani Sokalskiej, która następnie pokazała swoje odznaczenia zdobyte za zasługi zarówno z czasów okupacji, jak i późniejszej działalności pedagogicznej:

 • w 1974 - Złoty Krzyż Zasługi,
 • w1977 - "Zasłużony Pracownik Rolnictwa",
 • w 1981 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
 • w 1987 - 2. medal Zwycięstwa i Wolności,
 • w 1996 - Krzyż Armii Krajowej,
 • w 1998 - Odznaka za zasługi Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

  W związku z obchodami Dnia Niepodległości w auli szkolnej gościli również członkowie 16. Pułku Rekonstrukcyjnego, w skład którego należą dwaj uczniowie 1 klasy Technikum Ekonomicznego w ZSE-O: Michał Kościński - Turek oraz Mikołaj Wencel.
  Grupa młodych ludzi zaprezentowała najpierw sylwetkę Marszałka J. Piłsudskiego, potem przedstawiła okres I Wojny Światowej w odniesieniu do sprawy odrodzenia się Polski, omówiła kwestię wojny polsko - bolszewickiej z lat 1919 - 1921, a następnie zaprezentowała uzbrojenie i umundurowanie WP II RP.
  Dalsza część spotkania dotyczyła losów Wojska Polskiego na przestrzenii wojny obronnej w 1939, okupacji Polaków, zbrodni katyńskiej oraz zwycięstwa w 1945 r.

  GALERIA ZDJĘĆ  GOŚĆ MIESIĄCA - GRZEGORZ ŚWIATŁOWSKI

  26 października 2012 r. GOŚCIEM MIESIĄCA w naszej szkole był Grzegorz Światłowski - przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa, z wykształcenia politolog, z zawodu przedsiębiorca, obecnie doradca zarządu polsko - austriackiej spółki spedycyjnej Trade - Trans. Prywatnie interesuje się sportem, polityką, literaturą, teatrem oraz kinem.
  Podczas spotkania z młodzieżą pan Światłowski opowiadał ciekawe anegdoty z przebiegu swojej różnorodnej kariery zawodowej. Wspominał m. in. o pracy w mediach: tarnowskim radiu Maks, krakowskim RMF FM, Gazecie Krakowskiej oraz Małopolskiej Telewizji Kablowej, której był przez 3 lata dyrektorem.
  Uczniów interesowały tematy dotyczące specyfiki pracy radnego, planowanego budżetu miasta na rok 2013 oraz walka z rosnącym bezrobociem. Pytania młodzieży pozwoliły radnemu na podzielenie się przemyśleniami dotyczącymi zarówno kwestii sportu, jak i polityki w Tarnowie.
  W sympatycznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i musieliśmy pożegnać naszego Gościa, który z radością oznajmił, że bardzo chętnie odwiedzi jeszcze kiedyś uczniów i nauczycieli ZSE-O.
  Tekst: mgr Sabina Rosołowska-Patuła

  GALERIA ZDJĘĆ