Kontrast
A+ A+ A+
Facebook

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

im. Tadeusza Kościuszki

w Tarnowie ul. Sanguszków 28
Technikum nr 9 Branżowa Szkoła I stopnia nr 7
Godło Polska

Finał projektu "Polonia Libre" - droga do wolności

W dniu 7 listopada 2018r. w kinie "Kijów" w Krakowie odbył się finał projektu "Polonia Libre - drogi do wolności", w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami Renata Kossowską i Jackiem Bednarzem. Sala kinowa była pełna.

Obecni na sali uczniowie i nauczyciele z 20 szkół w Polsce wysłuchali wykładu "W Krakowie rozpoczęła się wolność" poświęconemu kulisom odzyskania niepodległości przez Kraków w dniach 28-29 października 1918r. Kolejna część finału była prezentacją prac Sejmu Ustawodawczego dla 1919r. i 2019r. (gra symulacyjna, która odbyła się 29 października 2018r. w IV LO w Krakowie).

Jako pierwszy prezentował pracę Sejmu Ustawodawczego 1919r. jego marszałek Mateusz Pytel (uczeń klasy 3 TOM). Odczytał uchwaloną przez młodzież w trakcie projektu Deklarację Niepodległości Polski. Następnie Przewodniczący Komisji Sejmowych obu Sejmów prezentowali Konstytucję dla 1919r. i 2019r. ( tu wystąpienia Mateusza Pytla z klasy 3 TOM i Tomasza Tyńskiego z klasy 4 TAO). Obie Konstytucje widownia przyjęła przez aklamację. Po przerwie na posiłek, uczestnicy projektu obejrzeli film "Bitwa Warszawska".
mgr R. Kossowska

do góry